Już od 1 lipca Harenda startuje z koleją krzesełkową!
30 czerwca 2020
Jeśli marzy Ci się aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody Harenda to zdecydowanie miejsce, które powinieneś odwiedzić tego lata!
Piesze wycieczki i podróż kolejką
Do wyboru mamy różne opcje, ale jedno jest pewne...Ci którzy uwielbiają piesze wycieczki na pewno się nie zawiodą! Nasza propozycja to wjazd koleją krzesełkową na górną stację Harendy, a stąd przyjemny 45 minutowy spacer asfaltową drogą prosto na Gubałówkę, na tych najwytrwalszych czeka jeszcze droga na Butorowy czy Szymaszkową. Całą podróż będziecie mogli podziwiać majestatyczny krajobraz pięknych Tatr. Nie zapomnijcie, że po drodze miniecie najwyżej położoną wieś w Polsce o nazwie Ząb skąd pochodzi słynny skoczek Kamil Stoch.
Turystom, którzy chcą po prostu wypocząć wśród pięknych widoków polecamy zostać na górnej stacji i rozłożyć się wygodnie na tarasie widokowym gdzie czekają na nich darmowe leżaki. Głodni nie tylko przygód i atrakcji mogą wrzucić coś na ząb w niewielkim barze. Jedną z bezsprzecznych zalet Harendy jest fakt, że wjeżdżając na górę nie zderzamy się z tłumem innych turystów, jest to miejsce bardziej spokojne i kameralne o klimatycznej atmosferze i ujmującej ciszy.
Rowerowe szaleństwo
Dla miłośników dwóch kółek mamy dobrą wiadomość Centrum Sportowo - Rekreacyjne Harenda jest miejscem idealnie dostosowanym do rowerowych wycieczek. Kolej krzesełkowa dostosowana jest do wywożenia rowerów co umożliwia rozpoczęcie wybranej trasy z Grzbietu Pasma Gubałowskiego. A jest w czym wybierać ponieważ Harenda oferuje szereg szlaków o różnym stopniu trudności. Jeśli nie masz możliwości zabrania ze sobą roweru, możesz go wypożyczyć zarówno przy dolnej jak i przy górnej stacji kolei.
Co poza tym?
Gdy już nacieszymy się ciszą, spokojem i orzeźwiającym górskim powietrzem możemy zjechać kolejką w dół i rozpocząć mały rekonesans tego uroczego zakopiańskiego osiedla. Podążając główną ulicą natkniemy się na niespotykany widok - drewnianą studnię służącą niegdyś mieszkańcom osiedla jako źródło wody, tuż obok stoi zabytkowa przydrożna kapliczka, następnie możemy wstąpić na chwilę do XIX wiecznego kościółka, skąd już tylko kilka kroków do muzeum poświęconemu polskiemu poecie (i nie tylko) Janowi Kasprowiczowi.
Znajdująca się u podnóża stoku bacówka oferuje szeroki wybór swojskich produktów. Tuż obok dolnej stacji kolei krzesełkowej znajduje się okazała, góralska karczma. Bardzo prawdopodobne, że wstępując do niej będziecie mogli zobaczyć jak wyglądają tradycyjne góralskie wesela, które w sezonie letnim odbywają się tu niezwykle często.
Istotne informacje
Przy dolnej stacji kolei krzesełkowej znajduje się duży darmowy parking. Wywóz rowerów kolejką jest całkowicie darmowy, a kolej krzesełkowa przystosowana do ich transportu.