Savoir vivre na stoku

Co roku w sezonie zimowym tysiące osób udaje się na górskie stoki. Wybierając sporty zimowe stajemy się częścią społeczności, w której musimy nauczyć się funkcjonować. Przestrzeganie savoir vivre na stoku ma nie tylko tworzyć przyjemną atmosferę wśród narciarzy, przede wszystkim ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom stoków. Międzynarodowa Federacja Narciarska kilka lat temu opublikowała “Dekalog Bezpieczeństwa na Stoku”, w którym zawarte są najważniejsze zasady obowiązujące dla narciarzy i snowboardzistów. Dzięki zapoznaniu się z tymi 10 punktami unikniesz popełnienia zimowego faux pas. Warto pamiętać również o jednej niepisanej zasadzie “0” otwierającej dekalog.

0. Topografia ośrodka

Przed rozpoczęciem jazdy na danym stoku, warto zapoznać się z jego topografią. Poznanie bliżej stacji, na której chcesz jeździć pomoże Ci dokładniej zlokalizować Twoje położenie np. podczas nieprzewidzianego zdarzenia czy wypadku na stoku. Kontaktując się z odpowiednimi służbami łatwiej będzie Ci określić w jakim miejscu dokładnie przebywasz. Pamiętaj, że wskazanie konkretnego miejsca wypadku pozwala na szybsze dotarcie służb ratunkowych do celu oraz przyspieszy akcję ratowniczą.

1. Wzgląd na inne osoby

Każdy użytkownik stoku powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa zarówno dla siebie jak i innych. Zasada ta dotyczy również sprzętu, który zawsze musi być sprawny i przygotowany do jazdy.

2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy

Główną przyczyną wypadków na stoku jest mało uważna jazda oraz niedostosowanie prędkości zjazdu do swoich umiejętności, rodzaju i warunków panujących na trasie. Szczególną ostrożność należy zachować podczas momentów ograniczonej widoczności, w okolicach zjazdu z wyciągów oraz przy zakończeniu trasy.

3. Wybór toru jazdy

Na stoku narciarskim pierwszeństwo posiada osoba, która znajduje się poniżej. Stosując się do tej reguły należy wybrać taki tor zjazdu, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia wypadku do minimum.

4. Wyprzedzanie

Mimo, że wyprzedzanie na stoku jest dozwolone zarówno od strony dostokowej i odstokowej, a zasady samego manewru nie są ściśle określone, to całą odpowiedzialność za bezpieczeństwo tego manewru ponosi osoba, która wyprzedza. Należy pamiętać, żeby przeprowadzić ten manewr w najbezpieczniejszej możliwej odległości od osoby wyprzedzanej.

5. Wjazd na trasę, ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku

Włączając się do ruchu na stoku należy rozejrzeć się i sprawdzić czy nie stwarzamy zagrożenia dla innych uczestników.

6. Zatrzymywanie się na trasie

Na trasie należy zatrzymywać się wówczas kiedy jest to konieczne. Bezwzględnie należy unikać postojów na zwężonych odcinkach stoku oraz w punktach charakteryzujących się słabą widocznością. Zatrzymuj się wyłącznie na poboczach trasy.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach

Piesze poruszanie się na trasach narciarskich powinno odbywać się wyłącznie poboczami stoków, pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka potrącenia przez osoby zjeżdżające.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich

Znaki narciarskie mają na celu poprawę bezpieczeństwa zjazdów poprzez informowanie o czekających zagrożeniach - należy się bezwzględnie do nich stosować.

9. Zachowanie się w razie wypadku

Będąc świadkiem wypadku należy udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Pomoc nie oznacza wyłącznie czynności związanych z ratowaniem życia, miłym gestem jest podanie kijków i nart oraz wsparcie w powrocie na stok.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości

W razie wypadku należy niezwłocznie ujawnić swoje dane osobowe.

Zastosowanie się do powyższych reguł to nie wszystko. Podczas jazdy najważniejszy jest zdrowy rozsądek i odpowiednia ocena sytuacji. W trakcie wyprawy na stok miej zawsze przy sobie telefon oraz nie nadużywaj alkoholu. Pamiętaj, że to właśnie przyroda daje możliwość korzystania ze sportów zimowych - dbaj o nią i nie niszcz otaczających lasów.

SerceGór,SerceZimy,TatrySuperSki