© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski
1. Zrób zdjęcie na tle panoramy Tatr
Spośród wielu tatrzańskich szczytów, na tytuł uznania z pewnością zasługuje Giewont, który uchodzi za najbardziej rozpoznawalny. Występuje w ogromnej części podhalańskich historyjek, tak chętnie opowiadanych przez baców. Jak mawiają: „Z każdej prawie chaty Giewonta widać, toteż słusznie mu się należy tytuł króla zakopiańskiego”.
Giewont jest również górą symboliczną - jego wyjątkowy kształt od wieków kojarzony jest z sylwetką śpiącego rycerza. Jak głosi podanie, to pod jego masywem skryli się waleczni rycerze, którzy zbudzą się ze snu, gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie. Popularność tej legendy sprawiła, że szczyt stał się symbolem polskich gór.
Chcąc uchwycić najpiękniejsze kadry - warto zajrzeć między innymi Polanę Szymoszkową, gdzie z górnej stacji rozpościera się przepiękny widok na panoramę Tatr z majestatycznym Giewontem. Jako, że stacja zlokalizowana jest na grzbiecie Gubałówki, możecie podziwiać z niej również panoramę Zakopanego. Na Polanę Szymoszkową dostaniecie się kolejką (również bez nart).
Poszukiwaczom pięknych widoków polecamy także wizytę na stacji narciarskiej Harenda w Zakopanem, czy stację narciarska Suche Ski - do obu tych lokalizacji również dostaniecie się bez nart lub desek.
Wisienką na torcie może okazać się jeden z najwyżej położonych punktów widokowych w okolicy, który znajduje się na Czarnej Górze. Chodzi oczywiście o Grape Litwinkę, gdzie znajduje się stacja narciarska Grapa Ski. Z Litwinki rozpościera się górska panorama, w której dostrzec można sporą część Tatr, Babią Górę, pasmo Gorców wraz z Lubaniem i Turbaczem, a także Trzy Korony. Najszybciej do punktu widokowego dostaniecie się z górnej stacji wyciągu Grapa Ski. Dojedziecie tam nie tylko kolejką, ale także prowadzącą na szczyt drogą asfaltową.
Jeżeli marzycie o tym, by dostrzec majestatyczną panoramę to polecamy aby na szczyty udać się we wczesnych godzinach porannych - wówczas widoki są najpiękniejsze, a góry najlepiej widoczne. Bez pięknych zdjęć nie powinniście wyjeżdżać Podhala!
2. Wybierz się nad Morskie Oko
To niewielkie jezioro nie bez przyczyny jest określane mianem Perły Tatr. Otoczone górskimi szczytami, ukryte w cichej dolinie, pełne krystalicznie czystej wody; już od dekad było oazą spokoju m.in. dla polskich poetów. Malowniczy szlak spacerowy sprzyja także rodzinnym wyprawom - jego przejście zajmuje z reguły nie więcej, niż trzy godziny.
W sezonie zimowym, kiedy okoliczne szczyty pokrywa warstwa śniegu, a powierzchnia jeziora skuta jest lodem, sceneria staje się wręcz magiczna i pozwala nie tylko na wykonanie zapierających dech w piersiach zdjęć, ale także na faktyczną bliskość z naturą - przy brzegach jeziora często można wypatrzeć dzikie zwierzęta, które, przyzwyczajone do obecności ludzi, chętnie pozują do zdjęć! Będąc na Morskim Oku pamiętajcie, że wchodzenie na Jezioro jest zabronione.
Ważna uwaga - wybierając się w górską trasę, pamiętajcie o zabraniu ze sobą niezbędnego sprzętu. Ze względu na szybko zapadający zimą zmrok, obowiązkowym elementem wyposażenia jest latarka. Warto też zabrać kilka słodkich przekąsek, które dodadzą Wam siły w trakcie marszu - np. czekoladowe batoniki lub bakalie. Odpowiednio wcześniej sprawdźcie też informacje TOPR i zalecenia związane z poruszaniem się po szlakach.
Na końcu szlaku, przy samym Morskim Oku znajduje się także schronisko PTTK. Tutaj wszyscy strudzeni wędrowcy mogą liczyć na ciepły posiłek, kubek gorącego grzańca lub porcję legendarnej już góralskiej szarlotki!
W przerwach pomiędzy szusowaniem na stoku polecamy odwiedzić lokalne obiekty znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Cały szlak powstały w 2001 roku liczy 255 zabytkowych obiektów o wyjątkowej wartości estetycznej i kulturowej. Znajdziecie na nim liczne kościoły, cerkwie, staropolskie dwory, a także wille i skanseny. Odwiedzając Podhale warto zarezerwować sobie czas na odwiedzenie takich obiektów jak między innymi:
Bezdyskusyjnie atrakcją wartą polecenia jest także Ścieżka w Koronach Drzew usytuowana na granicy Tatrzańskiego i Pienińskiego Parku Narodowego. Licząca ponad 600 m trasa, położona w samym sercu zróżnicowanego gatunkowo lasu pokazuje piękny wachlarz wyjątkowości natury Magury Spiskiej. Z tarasu wieży widokowej o wysokości 32 metrów zobaczyć można przepiękną panoramę Pienin, szczyty tatr Bielskich, a także malownicze Zamagurze. Głodni wiedzy wybierając się na zwiedzanie skorzysta mogą z usług przewodnika będącego pracownikiem Pienińskiego o Parku Narodowego.
Będąc na Podhalu warto spróbować również biegówek w pięknych sceneriach górskiej przyrody, które z pewnością zaspokoją wymagania niejednego konesera tego sportu. Miejscami, które warto polecić są między innymi trasy biegowe znajdujące się na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska. Trasy biegowe położone są między szczytami Kotelnicy, a Jankulakowskiego Wierchu, przy górnych stacjach kolei nr. IV oraz nr. V. Tarscy są ośnieżone i oświetlone. Chętni na tego typu aktywności mogą skorzystać z pięciu pętli o długości od 1250 m do 4380 m. Z tras biegowych skorzystać możecie w ośrodku narciarskim Bachledka Ski and Sun, gdzie do dyspozycji znajdują się dwie trasy biegowej o łącznej długości 20 km. Trasy przebiegają przez Magury Spiskiej, dlatego oprócz ruchu na świeżym powietrzu można zachwycać się również pięknymi widokami z tego szlaku. Na grzebień można dojechać Gondolą Bachledka z Bachledovej doliny lub kolejką linową z Jezerska.
6. Zażyj kąpieli termalnych
Podczas pobytu na Podhalu warto skorzystać również z drogocennych kąpieli termalnych w ośrodkach Terma Bania czy Aqua Park Zakopane. Woda zawierająca potas, wapń, krzemionkę, żelazo i siarczki to nie tylko są idealnym sposobem na odprężający odpoczynek i regenerację w przerwach pomiędzy zwiedzaniem, czy szusowaniem na stokach. Nie od dziś znane są zdrowotne właściwości wód termalnych, wśród których wymienia się między innymi poprawę kondycji skóry, zwalczanie bezsenności, obniżenie poziomu stresu czy eliminację bólów głowym.
W ofercie Aqua Parku Zakopane znajdują się 4 zjeżdżalnie, zapewniające doznania zarówno tym starszym jak i młodszym miłośnikom wodnych zabaw. Po doznaniach dostarczonych przez dzika rzekę warto skorzystać także z odprężającej kąpieli wśród bąbelków jacuzzi.
W ośrodku Terma Bania, oprócz leczniczych kąpieli termalnych znajdziemy także Strefę Zabawy, SPA oraz Saunarium. W strefie relaksu na gości czekają między innymi gejzery denne, bicze wodne czy przeciwprądy. Dodatkowym atutem ośrodka jest także tężnia solankowa, pozwalająca zażyć drogocennych, prozdrowotnych inhalacji.
Znajdujące się na zewnątrz baseny to nie tylko relaksująco-leczniczy wypoczynek w wodach bogatych w drogocenne mikroelementy, ale także relaks z widokiem na majestatyczną panoramę Tatr, nawet wówczas gdy temperatury na zewnątrz sięgają -10 stopni Celsjusza.
W ofercie Tatry Super Ski znajdziecie karnet pakietowy, dzięki któremu skorzystacie zarówno z ośrodków wodnych jak i ośrodków narciarskich. Szczegóły: https://tatrysuperski.pl/aktualnosci/terma-bania-i-aqua-park-zakopane-w-ofercie-tatry-super-ski
Głodnym wrażeń i sportowych uniesień polecamy skorzystanie z oferty trzy stref SNOW PARK oferujących przeszkody na różnym poziomie, w których sympatycy freestylu z pewnością znajdą coś dla siebie. Snow Park znajdziecie między innymi w Ośrodkach Kotelnica Białczańska czy Suche Ski. Na wszystkich tych, którzy poszukują mocnych sportowych wrażeń oraz wielbicieli tras o stricte sportowym charakterze czeka 6 zaawansowanych tras zjazdowych. Specjalne warunki oferują między innymi: Harenda Zakopane, Czorsztyn-Ski Kluszkowce czy Kotelnica Białczańska, które posiadają trasy z homologacją FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej).
8. Poznaj z bliska podhalańską kulturę
Oprócz zwiedzania i zimowego szaleństwa na stoku, koniecznie powinniście zajrzeć w wyjątkowe miejsca związane z kulturą. Jeżeli na Podhale przyjeżdżacie początkiem roku koniecznie sprawdźcie, kiedy odbywa się Góralski Karnawał.
To przede wszystkim święto regionalnej muzyki, ale towarzyszą mu również pokazy zbójnickiego tańca i konkursy wokalne - czyli najbardziej charakterystyczne elementy kultury Podhala, którymi mieszkańcy chętnie dzielą się z przyjezdnymi. Karnawał jest także okresem, w którym odbywają się niezwykle widowiskowe wyścigi konnych zaprzęgów - tzw. Kumoterki.
W 1973 roku, kiedy stały się one częścią Karnawału, brało w nich udział zaledwie kilkunastu zawodników. Dzisiaj mierzy się w nich blisko setka śmiałków, a same zawody przyciągają tłumy kibiców! Tradycja cieszy się tak dużą sympatią i powodzeniem, że mieszkańcy Podhala utworzyli na przestrzeni lat swoistą regionalną ligę, w której najlepsi uczestnicy mogą powalczyć o finałowy puchar!
9. Zdobądź nowe umiejętności
Jeśli podczas zimowego wypoczynku chcielibyście natomiast połączyć przyjemne z pożytecznym, mamy dla Was kilka wskazówek:
Jeśli macie ochotę podszkolić się z lokalnego języka, zajrzyjcie do Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej! Znajdziecie tam miejscową grupę teatralną, która bardzo dba o różnorodność swoich występów. Szczególnie polecamy Wam spektakle takie jak “Baby i dezerterzy” oraz “Portki” - trwają od 1 do 2 godzin, a ze względu na swój komediowy charakter oraz lokalną gwarę będą idealnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną!
Dom Ludowy jest też miejscem, w którym sprawdzicie swoje umiejętności rękodzielnicze. Działa tutaj jedyna w swoim rodzaju Szkoła Ginących Zawodów, w której możecie zobaczyć wystawę dzieł, stworzonych przez uczniów. Ponadto, szkoła organizuje warsztaty i kursy z m.in. snycerki, bibułkarstwa, a także zajęcia folklorystyczne - pod okiem doświadczonych opiekunów nauczycie się tutaj nawet tańczyć zbójaka!
10. Szusuj na stokach u podnóża Tatr
Przybywając na Podhale warto skorzystać również z licznych stoków narciarskich. W ramach karnetu Tatry Super Ski skorzystać możecie aż z 17 stacji w Polsce i na Słowacji, oddając się białemu szaleństwu z widokiem na zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr. W ramach pakietu skorzystacie nie tylko ze stoków ale i dwóch obiektów wodnych - Terma bania i Aqua Parku Zakopane. Skipass możecie kupić na stronie internetowej tatrysuperski.pl, zaś karnety pakietowy obejmujący zarówno stoki, jak i ośrodki wodne dostaniecie w kasach ośrodków.
Jak widzicie, Podhale to obszar bogaty w ciekawe miejsca, ale też wyjątkowy pod względem lokalnej kultury. Liczymy, że Wasz pobyt w tej części Polski będzie bardzo udany!
© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski