Top 10 polskich książek o tematyce górskiej

W oczekiwaniu na kolejny sezon zimowy warto wspomnieniami oraz lekturą przenieść się do górskiej krainy. Dlatego dzisiaj prezentujemy (subiektywną) listę dziesięciu książek, po które warto sięgnąć i przeczytać.
    1. Himalaistki

    Autor: Mariusz Sepioło

    Opowieść o polskich himalaistkach, które zdobywały najwyższe szczyty świata. W książce opisane są losy między innymi Wandy Rutkiewicz, Dobrosławy Miodowicz-Wolf oraz Haliny Kruger-Syrokomskiej.  To także historia o tym jak ciężko wkroczyć do świata pełnego szowinizmu i dyskryminacji. Warto po nią sięgnąć, żeby uzmysłowić sobie, że to właśnie Polki budowały światowy himalaizm. 



    1. Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami.

    Autor: Rafał Fronia

    Zapiski Rafała Froni o wspinaczkach na najniebezpieczniejsze górskie szczyty. Autor podejmuje się wyjaśnienia dlaczego góry są tak fascynujące, że mimo czyhającego tam niebezpieczeństwa ludzie dalej je kochają a dalekie wyprawy przepłacają często zdrowiem i życiem. 

    Jedną z największych zalet tej książki jest autentyzm i brak lukrowania rzeczywistości. Dzięki dokładnym, przepełnionych emocjami opisom czytelnik momentalnie przenosi się w odległe rejony Karakorum i innych górskich zakątków. 


    1. Spod zamarzniętych powiek

    Autor: Adam Bielecki, Dominik Szczepański

    Ta książka to opowieść o życiu i górskich przygodach Adama Bieleckiego. Pokazująca jego drogę od rodzimych Tatr do największych szczytów górskich takich jak K2 czy Broad Peak. Bielecki pokazuje w niej trud i nieludzkie warunki, które panują w najwyższych partiach gór. 

    Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy bliższą i dalszą przyszłość wiążą z himalaizmem, szczególnie zimowym.



    1. Broad Peak. Niebo i piekło

    Autor: Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński

    Analiza tragicznej wyprawy Lodowych Wojowników na Broad Peak. W książce przedstawione są nie tylko wydarzenia, które miały miejsce w 2013 roku na ośmiotysięczniku, znajdziemy tam także wypowiedzi świadków oraz rodzin tragicznie zmarłych. Polecamy wszystkim, którzy interesują się górskimi wyprawami, sportami ekstremalnymi oraz tym, którzy żyli tymi wydarzeniami w 2013 roku.

    Dla tych, którzy nie są molami książkowymi mamy dobre wiadomości, już w styczniu 2021 roku do kin trafi filmowa opowieść o wydarzeniach, które miały miejsce na Broad Peak.


    1. TOPR. Żeby inni mogli przeżyć.

    Autor: Beata Sabała - Zielińska

    Książka opowiadająca o pracy TOPR od kulis. Pokazująca jak ciężka i brutalna jest praca w górach i to jak często ratując życie innych ratownicy narażają swoje. Jeżeli jesteście ciekawi jakie są szanse przeżycia pod lawiną, jak szkoli się psy do odnajdywania ciał oraz tego co najbardziej irytuje ratowników, to koniecznie sięgnijcie po tą pozycję!



    1. Z dziejów taternictwa. O górach i ludziach. 

    Autor: Bolesław Chwaściński 

    Książka B. Chwaścińskiego jest opowieścią o Tatrach i  taternictwie, ale i o ludziach, którzy zdobywali ich szczyty. Znajdziecie w niej dane biograficzne licznych taterników, w tym między innymi: prof. Alfred Grosza, Stanisława Czecha, Tadeusza Orłowskiego, Adama Dobrowolskiego,  Jerzego Mierzejewskiego, Tadeusza Pawłowskiego, czy Jana Staszla, a także unikatowe zdjęcia, przedstawiające magię majestatycznych Tatr. 


    1. K2. pierwsza wyprawa zimowa

    Autor: Andrzej Zawada

    Niezwykła książka ukazująca przygotowania i kulisy pierwszego zimowego ataku na K2, który jest drugim co do wielkości szczytem świata.To nie tylko raporty i zapiski z wyprawy, która miała miejsce 30 lat temu, to także zbiór przemyśleń i niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć.

    Jeżeli nie potraficie zrozumieć, co przyciąga ludzi w tak niebezpieczne rejony to właśnie ta książka Wam w tym pomoże. 


    1. Skazany na góry

    Autor: Denis Urubko

    Opowieść o życiu i rozwoju Denisa Urubki. O przekraczaniu granic i pasji, za którą jest się w stanie umrzeć. “Skazany na góry” to także historia alpinizmu i jego tradycji. Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda życie i kulisy kariery jednego z najwybitniejszych światowych himalaistów to ta książka stanowi najlepsze źródło wiedzy. 



    1. Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

    Autor: Dominik Szczepański 

    „Czapkins” autorstwa Dominika Szczepańskiego, to historia niesamowitej postaci Tomka Mackiewicza. Opowieść o miłości, samotności, życiowych wyzwaniach i walce z własnym ego. Powstała na kanwie spotkań autora z najbliższą rodziną i współpracownikami Tomka.  O bohaterze, opowiadają między innymi ojciec Witold, Joanna Kondracka - żona Czapkinsa, przyjaciele z Polski i Irlandii, a także Élisabeth Revol wracająca pamięcią do wspólnych wypraw z Tomkiem i partnerstwa, które zaprowadziło ich na sam szczyt Nanga Parbat. 



    1. Artur Hajzer. Droga słonia

    Autor: Bartek Dobroch

    Bartek Dobroch wyruszył do Katmandu i doliny Rolwaling w Nepalu  śladem polskiego himalaisty Artura Hajzera, który w środowisku znany był jako Słoń. Hajzer ceniony za upór i determinację, zdobył zimą najgroźniejszą górę świata - Annapurnę. Zginął w tajemniczych okolicznościach na na stoku Gaszerbrum I w Karakorum.  Biografia powstała między innymi dzięki rozmowom autora z rodziną i przyjaciółmi Hajzera, a także partnerami wspinaczkowymi, biznesowymi, podopiecznymi, krytykami programu „Polski himalaizm zimowy”, słowami himalaizmu i wspierającymi ich Szerpami.





SerceGór,SerceZimy,TatrySuperSki