Rowerem po Podhalu

Sezon letni możemy oficjalnie uznać za rozpoczęty! Pod Tatrami prawdziwa gratka czeka na entuzjastów rowerowego szaleństwa. Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze informacje na temat dwukołowych atrakcji na Podhalu. Mamy nadzieję, że się przydadzą!

Czorsztyn - Joy Ride Bike Park

To miejsce, które zdecydowanie przypadnie do gustu wszystkim fanom adrenaliny. Cztery trasy rowerowe stworzone zostały z myślą o poziomie zaawansowania uczestników.

Green line o długości 1400m czyli trasa dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ekstremalną jazdą. Najdłuższa i jednocześnie najprostsza, bardzo łagodna, całkowicie bezpieczna trasa o niewielkim nachyleniu, które sprawia, że idealnie sprawdzi się nawet dla rodzin z dziećmi. Dzięki licznym zakrętom i rollerom bardziej doświadczeni zawodnicy mogą ją potraktować jako trasę rozgrzewkową.

Aline o długości 1150 to trasa o średnio-zaawansowanym poziomie trudności. Rekomendowana również dla początkujących. Bardzo przyjemna trasa, na której możemy popracować między innymi nad pozycją w locie, czy poprawić swoją „skoczną”. Szlak przepełniony jest bezpiecznymi skokami ze stolikami, rollerami oraz płynnymi sekwencjami band o różnym promieniu skrętu. Trasa zdecydowanie techniczna, potrafiąca prawdziwie zmęczyć, ze względu na dużą ilości elementów, na których trzeba intensywnie pracować.

Freeride Single Track to trasa o długości 1100m i zaawansowanym poziomie trudności. Najbardziej stroma i przypuszczalnie najbardziej techniczna. Przeznaczona z całą pewnością dla osób posiadających już pewne umiejętności, nie bojących się stromych zboczy, a także kamienistych tras pełnych korzeni i ciasnych zakrętów! Freeride polecamy przede wszystkim rowerzystom, dla których liczy się progres!

Downhill, czyli tak zwana “Pucharówka” o długości 1030m i zaawansowanym poziomie trudności. Trasa rozpoczyna się na szczycie góry Wdżar i wita nas zapierającym dech w piersiach widokiem na Tatry oraz jezioro Czorsztyńskie. Mimo tego, że może wydawać się dość krótka, uwierzcie nam - znajdziecie wzdłuż niej mnóstwo wyzwań, które znacznie podnoszą stopień trudności. Po drodze napotkamy liczne elementy techniczne, takie jak rockgardeny, sekcje trawersów z korzeniami, hopki, dropy, wallridy oraz ostre skręty. Mimo swojej płynności trasa wywoła u Was szybsze bicie serca, nie tylko spowodowane emocjami, ale też ze sporą dawką wysiłku.

Dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek dodatku adrenaliny dookoła parku dostępna  jest cała masa szosowych pętli i ścieżek typu enduro.

A może Kotelnica?

Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska obiega kilkanaście zróżnicowanych pod względem stopnia trudności tras rowerowych. Wyprawę można zapoczątkować ze szczytu Kotelnicy, gdzie wraz z rowerem można dojechać koleją numer I. Stąd jedna z tras prowadzi w kierunku Dębna i Jeziora Czorsztyńskiego, a druga - w stronę Bukowiny Tatrzańskiej i dalej na Słowację. Opcji tras jest wiele, a na każdej z nich napotkacie piękne widoki oraz liczne zabytki, które można odwiedzić po drodze. Oczywiście na amatorów mocnych wrażeń czeka tu - uruchomiona w 2016 roku - ekstremalna trasa downhillowa. Podsumowując: dla każdego coś dobrego - Kotelnica zaprasza.

Mosorny Groń dla wybrednych

Tutaj zdecydowanie będziecie mieli największy wybór. Mosorny Groń oferuje aż 15 tras rowerowych o różnym poziomie trudności. Mamy nadzieję, że te krótkie opisy odrobinę przybliżą Wam charakterystykę tras i pozwolą znaleźć coś dla siebie.

  • trasy zielone dla każdego: trasa Rydzowy oraz Szlak Zielony są łagodnymi trasami przeznaczonymi dla rowerzystów, którzy posiadają podstawowe umiejętności jazdy rowerem.
  • trasy niebieskie dla średnio zaawansowanych : trasa Northshore i trasa Sokolica, na tego typu trasach mogą znajdować się sztuczne muldy, profilowane zakręty, niewielkie „hopki” oraz naturalne przeszkody i nierówności (uskoki, kamienie czy korzenie).
  • trasy czerwone i czarne dla średniozaawansowanych oraz zaawansowanych rowerzystów : trasa Enduro, Freeride, Diablak oraz Wilcz Łapa, wymagają dobrych lub bardzo dobrych umiejętności jazdy rowerem w górskim, naturalnym terenie

Raj dla rowerzystów - Harenda

Rowerzyści kochają to miejsce, nic dziwnego - są tu chyba najbardziej dogodne warunki dla miłośników dwóch kółek na Podhalu. Cały sezon letni działa tu kolej krzesełkowa, dzięki której można wjechać na szczyt Pasma Gubałowskiego, a stąd w trasach rowerowych można dosłownie przebierać. Oczywiście wywóz rowerów kolejką jest całkowicie darmowy. Zarówno przy dolnej jak i górnej stacji kolei Harenda jest możliwość wypożyczenia roweru oraz skorzystania z kompleksowego serwisu. My przygotowaliśmy dla Was propozycję pięciu szlaków, które zachwycą zróżnicowanym krajobrazem dosłownie jak z bajki!

  1. Trasa z górnej stacji kolei Harenda przez Furmanową, Ząb, Suche, Poronin, aż do dolnej stacji Harenda. Przejazd tym 13-kilometrowym szlakiem zajmie wam około 2-3 godziny. Po drodze będziecie mogli odwiedzić rodzinną miejscowość naszego skoczka narciarskiego Kamila Stocha - Ząb.
  2. Kolejna trasa licząca 15km, prowadzi z górnej stacji kolei Harenda i wiedzie przez leśne zbocze do Suchego, następnie jedziemy przez Poronin łąkami na Cyrhle. Z Cyrhli przez Bystre, Pardałówkę, Oberconiówkę, Ustup, aż do dolnej stacji Harenda.Ta trasa należy do tych bardziej wymagających. Na przejazd nią powinniśmy sobie zarezerwować około  3-4 h.
  3. Kolejna trasa jest przewidziana dla nieco bardziej wprawionych rowerzystów o dosyć dobrej kondycji. Jest to 40 kilometrowy szlak, którym przejazd trwa 5-6h. Droga wiedzie z górnej stacji kolei Harenda przez Furmanową, Gubałówkę, Butorowy, Słodyczki  przez polne drogi do przysiółku Mulice i do Miętustwa. Następnie jedziemy przez Czerwienne do Zębu, na Furmanową i wracamy do górnej stacji Harenda.
  4. Tą trasę polecamy zdecydowanie najwytrwalszym rowerzystom którzy nie boją się porządnie zmęczyć. Z górnej stacji kolei Harenda ruszamy przez Furmanową, Gubałówkę, Słodyczki, przez Ostrysz i Cyrykicę aż do Chochołowa. Następnie przez Dzianisz na Butorowy i z powrotem na Harende. Bardzo wymagająca trasa, w której przyda się tężyzna fizyczna i umiejętność jazdy w terenie. Z pewnością nie zabraknie mocnych wrażeń!
  5. Ostatni szlak można nazwać spacerowym. Jest łatwy, przyjemny chociaż do najkrótszych nie należy! 30 kilometrowa asfaltowa droga prowadzi z górnej stacji wyciągu Harenda, przez Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską do Szaflar. Dalej do Białego Dunajca, Poronina, na Ustup i do dolnej stacji na Harendzie.

 Bike Park Meander Oravice

Aby dostać się na trasy Skiparku Meander Oravice należy wjechać kolejką krzesełkową na górę. Do wyboru macie cztery trasy przeznaczone do jazdy na rowerach górskich, hulajnogach jaki do rowerów trójkołowych, które można wygodnie wwieźć na czteroosobową koleją linowej. Trasa zjazdowa Osobitá zdecydowanie przypadnie do gustu miłośnikom mocnych wrażeń. Należy jechać drogą Grúň do Wieży widokowej Tatry, z której rozpościera się wyjątkowy widok na Tatry Zachodnie i dalej na miejsce odpoczynku Oravice. Rakytník to najdłuższa trasa licząca sobie 5,8 km. Jest to trasa odpowiednia również dla całych rodzin.

Bachledova Dolina

Prowadząca do malowniczej miejscowości Ždiar ścieżka rowerowa z Kieżmarku przypadnie do gustu amatorom typowo wiejskiego krajobrazu. Po drodze będziecie mieli okazję zobaczyć między innymi drewniane, ludowe chaty z kolorowymi ręcznymi malunkami czy leniwie pasące się owce. Dla wytrwałych sportowców możliwa jest kontynuacja podróży niebieskim szlakiem do Magurki, gdzie skąd można pojechać do miejscowości Osturňa.

Długa Polana

W Nowym Targu znajdziecie najprawdopodobniej największą wypożyczalnię rowerów elektrycznych w Małopolsce, bardzo szeroki wybór sprawia, że będziecie mieli możliwość wypróbowania rowerów typu premium takich jak Downhill, Enduro, AllMnt, FullMTB, HardTail , Kids i inne. Dzięki takiej opcji żadna trasa nie będzie Wam straszna, nawet jeśli wybieracie się na wycieczką z dziećmi.

 

My spośród wielu dostępnych tras proponujemy Wam wyprawę na Turbacz najwyższy szczyt Gorców, na który można dostać się na kilka sposobów. Między innymi z Obiadowej (śladami olimpijczyków), z Ostrowska, trasa wyścigowa z Waksmund oraz oczywiście łatwa trasa bezpośrednio z Długiej Polany. Każda z tras liczy sobie 22km w dwie strony a przejechanie ich zajmie nie więcej niż 3 godziny. Ponadto  Ośrodek oferuje takie trasy rowerowe jak szlak Brzegiem Dunajca na Słowację czy wyjątkowy szlak śladami UNESCO biegnący z term Szaflary.

SerceGór,SerceZimy,TatrySuperSki