© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski
Pakowanie zaczniemy od ubioru, a konkretnie - od butów, bo to najważniejszy element górskich wędrówek. Weźcie ze sobą wygodne, stabilne (a najlepiej sprawdzone już wcześniej) trekkingi lub tzw. podejściówki. Oprócz tego przydadzą Wam się komfortowe, lekkie buty na zmianę - do schroniska lub po zejściu z gór.
W sezonie letnim przydadzą się nie tylko koszulki i krótkie spodenki, ale również odzież termoaktywna i coś cieplejszego - sweter, kurtka lub bluza. Obowiązkowo zabierzcie też długie spodnie (odradzamy jeansy - kiedy namokną, robią się twarde i obcisłe) oraz wierzchnie okrycie przeciwdeszczowe (najlepiej kurtkę) i wygodną bieliznę.
Ratownicy TOPR sugerują, aby niezależnie od pogody wyposażyć się też w czapkę i rękawiczki - nie zajmują one dużo miejsca, a mogą okazać się niezastąpione w przypadku nagłych spadków temperatury, które często zdarzają się w górach.
W tej kategorii podstawą powinien być oczywiście wygodny, pojemny plecak - najlepiej taki, który ma dodatkowy pokrowiec przeciwdeszczowy. Im więcej miejsca w środku, tym lepiej wyposażymy się na czas wędrówki. W plecaku obowiązkowo musi się znaleźć mapa oraz urządzenie GPS (lub chociaż kompas), a także szczelny termos i naładowany telefon komórkowy. Przed wyjściem pobierzcie też przydatną aplikację “Ratunek” - pozwala ona ratownikom precyzyjnie zlokalizować osobę, która wzywa pomoc.
Ponadto, na szlaku niezastąpionym wsparciem podczas letnich, górskich wycieczek będą dla okulary przeciwsłoneczne oraz kijki trekkingowe (TOPR podpowiada, żeby w terenie eksponowanym były schowane w plecaku i nie wystawały z niego). Inne sprzęty, które warto awaryjnie mieć przy sobie, to naładowana latarka (najlepiej czołowa), źródło ognia (zapalniczka, zapałki lub krzesiwo), scyzoryk lub minizestaw narzędzi.
Warto rozważyć wzięcie ze sobą aparatu fotograficznego, choć pamiętajmy, że im większa liczba urządzeń w trasie, tym większa potrzeba zabrania dodatkowego źródła energii, np. powerbanka. I na koniec - kilka foliowych woreczków. Przydadzą się na odpadki!
Jedna z kieszeni plecaka powinna też pomieścić podstawowy pakiet medyczny - plastry, jałowe opatrunki, bandaż, trójkątną chustę i rękawiczki. Ponieważ tegorocznym wakacjom wciąż towarzyszy pandemia, musimy też uwzględnić środki ochrony - maseczkę i środek do dezynfekcji lub żel antybakteryjny. Dodatkowo warto wziąć ze sobą garść artykułów higienicznych i kosmetyków - mowa tu choćby o zwykłych i nawilżanych chusteczkach. Żeby przywieźć z gór piękną, brązową opaleniznę, zabierzcie też ze sobą krem z filtrem UV (min. 20!) oraz pomadkę ochronną.
Przekąski, które zabieramy ze sobą na czas wędrówek, to często kwestia gustów i ulubionych przysmaków. Jest jednak kilka uniwersalnych propozycji, szczególnie polecanych wspinaczom. Na tej liście znajdują się oczywiście ulubione kanapki, ale również przekąski, które dostarczają energii na dłużej - m.in. batony zbożowe, bakalie i suszone owoce.
Po trudnych podejściach, w roli nagrody na szlaku od zawsze najlepiej sprawdza się czekolada. Coraz większą popularność zdobywają też proteinowe przekąski mięsne - np. kabanosy, chipsy, czy suszona wołowina. Obowiązkowo zabierzcie też ze sobą spory zapas wody (min. 2 litry) oraz napój izotoniczny lub gotowe do rozrobienia z wodą elektrolity.
Pamiętajcie też, że w Tatrach nie znajdziecie koszy na śmieci. Z uwagi na ochronę zwierząt, wszystkie opakowania i odpadki, które pozostaną po posiłkach i przekąskach, należy zatem zabierać ze sobą. Również odpady biodegradowalne, jak np. skórka z banana - często są to bowiem nienaturalne dla flory bakteryjnej zwierząt w tym regionie smaki i zapachy.
Poza dowodem osobistym lub paszportem, jest jeszcze kilka rzeczy, które zwłaszcza w górach warto mieć przy sobie. Bez względu na to, jak długi będzie Wasz pobyt, weźcie ze sobą dokumenty uprawniające do zniżek - np. Kartę Dużej Rodziny lub legitymacje uczniów i studentów. Jeśli zaś posiadacie legitymację PTTK, możecie liczyć także na zniżkę noclegową w schronisku!
W przypadku sytuacji awaryjnych może się również przydać dowód ubezpieczenia oraz szereg informacji medycznych: grupa krwi, alergie, czy ewentualne choroby. Warto również zabrać ze sobą zapas gotówki, choć płatności bezgotówkowe są coraz popularniejsze. Jeśli natomiast wybieracie się w pobliże słowackiej granicy, weźcie awaryjnie kilka euro. Po stronie słowackiej warto też posiadać ubezpieczenie - może się przydać w przypadku ewentualnych działań ratunkowych.
Do listy możecie dodać całe mnóstwo innych, przydatnych gadżetów: my podpowiemy Wam choćby ręcznik szybkoschnący, selfiestick lub statyw, stopery do uszu, jak również papierową gazetę - do poczytania, wysuszenia butów, lub rozpalenia ogniska! A skoro spakowaliśmy już najważniejsze rzeczy, możemy zastanowić się nad tym, co umili nam pobyt. Najczęściej - instrumenty muzyczne lub śpiewniki, a w alternatywnej wersji - słuchawki z kompletem playlist i audiobooków offline. Dobrym wyborem zawsze będzie też ulubiona książka, a jeśli zamierzacie spędzić noc pod gwiazdami, rozważcie namiot, śpiwór lub karimatę.
Oprócz dobrze wyposażonego plecaka, pamiętajcie, żeby w góry zawsze zabierać odpowiedzialność i zdrowy rozsądek. Przed wyprawą poznajcie dobrze miejsce i zaplanujcie harmonogram dnia. Monitorujcie prognozy pogody i warunki na niebie, a jeśli na szlaku spotka Was coś nieoczekiwanego - nie przeceniajcie własnych możliwości.
Jak mawia Piotr “Szuwar” Jasieński, wieloletni ratownik TOPR: Góry zawsze będą na nas czekać w tym samym miejscu, a szczyt można zdobyć w kolejnym sezonie. Jeśli nie czujemy się pewnie lub przeczuwamy zagrożenie, decyzja o zawróceniu będzie największym dowodem naszej dojrzałości.
Przygotowaliśmy dla Was checklistę wyposażenia - możecie pobrać ją tutaj!
Artykuł powstał dzięki pomocy ratownika TOPR - Piotra Jasieńskiego.
Numer alarmowy TOPR: 985 lub 601 100 300
© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski