© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski
Dlaczego to ważne?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Niechciana kontuzja może pokrzyżować nam plany na długo wyczekiwany urlop. Dobre przygotowanie fizyczne nie tylko pomoże uchronić się przed kontuzją, ale także poprawi naszą odporność. Zwiększymy też wydolność naszego organizmu, dzięki czemu ryzyko przeziębienia zdecydowanie się zmniejszy.
Jakie partie ciała pracują na stoku?
Szusowanie po białym puchu angażuje wiele mięśni w naszym ciele. U narciarzy będą to głównie dolne partie ciała, szczególnie uda i pośladki. Natomiast w przypadku snowboardzistów, w przeważającym stopniu pracować będą górne partie ciała – mięśnie grzbietu i brzucha. Nogi wciąż są aktywne, jednak w nieco mniejszym stopniu niż u narciarzy, bowiem skręty na desce są wykonywane całym ciałem.
Od czego zacząć?
Na samym początku warto ustalić sobie cel i kroki, jakie podejmiemy, żeby go wykonać. Dobry plan to podstawa. Najlepiej będzie, jeśli wyznaczycie sobie konkretne dni i godziny, w których będziecie ćwiczyć. To, co na początku było czymś nowym, szybko może się przerodzić w zdrową rutynę. W ten sposób np. każdy kolejny czwartek nie będzie już zwykłym dniem, a dniem treningowym.
O trudnych początkach słów kilka
Największą przeszkodą na samym początku może być brak motywacji. To nic dziwnego i nikt nie powinien się tego wstydzić. Zwłaszcza okres pandemii sprawił, że wielu z nas odczuwa stagnację. Aby ułatwić sobie początki treningu, warto poszukać partnera do ćwiczeń. Może to być: żona, mąż, dziewczyna, chłopak, czy przyjaciel. Najlepiej ktoś, z kim planujecie wspólnie zimowy wyjazd, ponieważ będziecie wtedy dzielić jeden cel. Wspólny trening i wzajemna motywacja z pewnością pomogą przebrnąć przez trudne początki, a zarazem będą okazją do spędzania czasu razem.
Czas na ćwiczenia
Załóżmy perfekcyjny plan. Wybraliście już dzień, w który będziecie ćwiczyć i znaleźliście partnera do treningów. Ostatnią rzeczą, o którą musicie zadbać, jest odpowiedni plan treningowy. W przypadku sportów zimowych jednym z najlepszych rozwiązań będzie trening FBW (Full Body Workout), czyli ćwiczenia angażujące całe ciało. Przykładowy, uniwersalny plan treningowy podrzucamy Wam w załączniku do tego artykułu. Taki plan pozwoli nam wzmocnić wszystkie najważniejsze dla zimowych aktywności mięśnie. Co więcej, cały trening możemy wykonać nie wychodząc z domu. Wszystkie ćwiczenia będą oparte na masie własnego ciała. Dodatkowo warto rozważyć bieganie, które wzmocni naszą kondycję, oraz trening dolnych partii ciała, które są mocno eksploatowane na stoku.
Sportowe nawyki przede wszystkim
Kiedy nadejdzie dzień, w którym po tygodniach przygotowywania pojawicie się na stoku, prosimy abyście nie zapominali o sportowych nawykach. Przed każdą aktywnością fizyczną pamiętajcie o dobrej rozgrzewce. W tym przypadku szczególnie przyda Wam się rozgrzanie stawów kolanowych, rąk, barków, karku oraz także tułowia.
Do zobaczenia na stokach!
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okazał się dla was pomocny. Dbajcie o swoje przygotowanie fizyczne i widzimy się już niedługo!
10 MINUTOWY PLAN TRENINGOWY:
Przy każdym ćwiczeniu staramy się wykonać możliwie jak najwięcej powtórzeń.
30 sekund – przysiad z wyskokiem
30 sekund – pajacyki
30 sekund przysiady z naprzemiennym odchyleniem nogi w bok
30 sekund – przysiad z wyskokiem
30 sekund – wymachy nóg w oparciu o nartę wbitą w śnieg
5 minut – Odpoczynek
30 sekund – przysiad sumo (szczerze rozstawione nogi)
30 sekund – stawanie na palcach (ćwiczenie na łydki)
30 sekund – wykrok prawa noga
30 sekund – wykrok lewa noga
1 minuta – skłony i skręty tułowia
1 minuta – pajacyki
© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski