© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski
Tęsknota to uczucie, które sygnalizuje nasze potrzeby i to, że czegoś pragniemy. Pojawia się wtedy, gdy brakuje nam kogoś lub czegoś, co uważamy za istotne. Nic więc dziwnego, że odczuwamy pustkę marząc o podróżach, które nie tylko dostarczają nam wspomnień, świeżych doświadczeń i nowych punktów widzenia, ale też pozwalają nam odkryć siebie na nowo. Teraz, gdy nasze możliwości wyjazdów zostały całkowicie ograniczone, ta tęsknota szczególnie przybiera na sile.
Jeśli przyłapałeś się na tym, że brak wakacji jest powodem do smutku – nie martw się, ponieważ ogromna większość z nas doświadcza tego samego! W sierpniu tego roku koncern American Express zlecił przeprowadzenie badań, które dotyczyły wpływu pandemii koronowirusa na stan zdrowia psychicznego podróżników. Wyniki są jednoznaczne – skutkiem lockdownu jest niespotykana dotąd frustracja i wzrost niezadowolenia.1 Niepokój i stres – to główne dolegliwości, jakie wskazała prawie połowa badanych, zaś każdy z nich musiał zrezygnować z podróży w tym roku2. O równie niepokojących wynikach już w maju alarmowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego - według ich analiz pandemia znacząco zwiększyła poziom stresu aż u 75% Polaków3.
Zwiedzanie różnych zakątków globu daje nam poczucie wolności, pozwala odkrywać nieznane. Zmienia nasz sposób postrzegania świata i pozwala się rozwijać. Dzięki podróżowaniu możemy oderwać się od rzeczywistości, uciec od przytłaczających obowiązków, zapomnieć o problemach i stresie, który się z nimi wiąże. Zdystansowanie się, szczególnie w dobie pandemii, jest wyjątkowo ważne dla samopoczucia i komfortu psychicznego.
Inne badanie, przeprowadzone przez Amex Trendex, pokazało, że dla ¾ badanych podróżowanie jest „jedną z kluczowych czynności, których brakuje im teraz najbardziej”.4 Często jedyną szansą na krótki urlop w 2020 roku był wyjazd w góry – to dla wielu z nas opcja bardzo atrakcyjna. Miniony rok uświadomił nam, jak ważną rolę odgrywają góry w naszym życiu. Letnie spacery, zimowe zabawy w śniegu, hartujące wędrówki, jazda na łyżwach, nartach, czy snowboardzie to jedne z najbardziej lubianych form aktywności w naszym kraju. Zwłaszcza sporty zimowe pozwalają utrzymać nasze ciało w formie, a przede wszystkim przynoszą sporą dawkę pozytywnych emocji. Szaleństwo na stoku niesie za sobą szereg korzyści, których brak szczególnie odczuwamy w tym ostatnich miesiącach.
Gorąco liczymy na to, że styczeń przyniesie nam decyzję o ponownym otwarciu turystyki. Podczas aktywności fizycznej w ciele dochodzi bowiem do rozładowania napięć będących źródłem stanów depresyjnych, permanentnego stresu i lęków. Szusując na stoku nie tylko możemy oderwać się od codzienności i wyłączyć na kilka godzin, lecz także pozbywamy się wówczas długo kolekcjonowanych negatywnych emocji, które odkładają się szczególnie w naszych mięśniach. Zaangażowanie się w sport pozwala regulować nastrój, co pozytywnie wpływa na aspekty codzienności – efektywność w pracy, relacje z rodziną, przyjaciółmi, czy nastawienie na nowe wyzwania.
Tęsknota za emocjami, jakie powstają podczas aktywności na stoku jest stuprocentowo uzasadniona. Pragniemy chwili relaksu, odpoczynku, oderwania się od obowiązków, rozluźnienia i pozytywnych doświadczeń. Marzenia o urlopie chcemy przekuć w rzeczywistość, by poczuć radość, wolność i odprężenie.
Ośrodki wchodzące w skład grupy Tatry Super Ski dokładają wszelkich starań, aby w styczniu – jeśli tylko będzie to możliwe – przywitać turystów spragnionych zimowych doznań. Jeszcze w sezonie letnim wprowadziliśmy szereg nowych rozwiązań, które mają zapewnić Wam bezpieczeństwo i pozwolić w pełni korzystać z uroków zimy. Zapraszamy do jednej z naszych dziewiętnastu stacji narciarskich po dawkę pozytywnych emocji!
© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski