© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski
Nierzadko da się słyszeć rozważania podejmowane przez narciarzy lub snowboardzistów o tym, czy obowiązkowe zakładanie kasku podczas jazdy jest prawem, czy mitem. Wielu z nas, zarówno spośród tych doświadczonych, jak i debiutujących sportowców, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie niebezpieczeństwa czyhają na stoku.
Niestety, nawet jeśli sami staramy się być ostrożni, nie zawsze możemy liczyć na to wśród innych uczestników. Brawura, lekkomyślność i brak odpowiedzialności stwarzają wiele sytuacji zagrażających naszemy zdrowiu, a nawet życiu. Musimy mieć świadomość, że uprawianie sportów zimowych to nie tylko zabawa. Beskidzka grupa GOPR informuje na swojej stronie, że w ciągu zaledwie 4 lat odnotowała ponad 7 tys. wypadków na nartach.
Zasady poruszania się po stoku regulowane są przez ustawę o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. W dokumencie znajdziemy informacje m.in. o tym, że obowiązku noszenia kasku muszą przestrzegać osoby, które nie ukończyły 16 roku życia. Dotyczy to zarówno jazdy na nartach i snowboardzie.
Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. (Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 r.)
Warto pamiętać, że za brak kasku można dostać mandat nawet w wysokości 5 tys. złotych. Zasady zachowania na stoku są spisane także w specjalnym dekalogu – kodeks składa się z 10 reguł i został stworzony przez Międzynarodową Federację Narciarską. Mimo, że nie posiada on charakteru normy prawnej, wszyscy narciarze i snowboardziści powinni się z nim zapoznać. Jest to wzorzec, którego przestrzeganie pozwoli na spokojną, bezpieczną i kulturalną jazdę. Zapoznaj się z dekalogiem tutaj.
Twarda skorupa kasku dobrze chroni nasze głowy. Do jej produkcji często wykorzystuje się odporne na uszkodzenia włókno węglowe, zaś miękka pianka wewnątrz absorbuje wstrząsy i uderzenia podczas ewentualnego upadku. Jej dodatkowym atutem jest utrzymywanie ciepła, szczególnie ważne w czasie zimy.
Firmy z roku na rok oferują coraz to nowocześniejsze modele kasków. Uchwyty na gogle, materiały antybakteryjne, ochraniacze na uszy, czy możliwość podłączenia słuchawek – to tylko kilka z wielu rozwiązań, które zwiększają atrakcyjność sprzętu. Jeśli nie zdążyłeś udać się do sklepu sportowego przed wyjazdem w góry - bądź spokojny.
Wypożyczalnie wchodzące w skład grupy Tatry Super Ski mają w swoim asortymencie wiele rozmiarów i wzorów kasków dostępnych od ręki. Już dzisiaj zachęcamy Cię do zadbania o bezpieczeństwo – zarówno własne, jak i innych amatorów naszych ulubionych, zimowych rozrywek!
© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski