Majówka 2021 na dwóch kółkach

Wiosna na dobre zawitała w Polsce. Lasy się zazieleniają, na łąkach rozwija się coraz więcej kwiatów, a na polanach pojawiają się wybudzone z zimowego snu zwierzęta. Nie tylko przyroda wraca do życia, ale też my – ludzie – spragnieni wędrówek, stęsknieni za słonecznymi promieniami i chętni przygód, staramy się wykorzystać każdą wolną chwilę, by pobyć na świeżym powietrzu.  

Wiosna na dobre zawitała w Polsce. Lasy się zazieleniają, na łąkach rozwija się coraz więcej kwiatów, a na polanach pojawiają się wybudzone z zimowego snu zwierzęta. Nie tylko przyroda wraca do życia, ale też my – ludzie – spragnieni wędrówek, stęsknieni za słonecznymi promieniami i chętni przygód, staramy się wykorzystać każdą wolną chwilę, by pobyć na świeżym powietrzu.  

Doskonałym towarzyszem w tak pięknej, wiosennej scenerii w górach może być… rower! To świetna rozrywka zarówno dla osób podróżujących w pojedynkę, grup przyjaciół, jak i rodzin z dziećmi. Przedstawiamy Wam trasy rowerowe Podhala, które – jeśli jeszcze nie jesteście zdecydowani – z pewnością skuszą Was swoimi urokliwymi zakątkami i dostarczającymi adrenaliny zjazdami.  

Wokół Kotelnicy Białczańskiej 

Wiele zróżnicowanych pod kątem trudności tras znajduje się wokół Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, należącego do grupy Tatry Super Ski. Swoją rowerową podróż można rozpocząć na szczycie Kotelnicy, na który dostać można się (również z rowerem) kolejną numer IV. Jedna z przykładowych tras prowadzi w kierunku Bukowiny Tatrzańskieja następnie na Słowację, inna natomiast w stronę Dębna i Jeziora Czorsztyńskiego.  

Każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem można wybierać tutaj spośród tras pozwalających na spokojną jazdę z podziwianiem widoków i zabytków, ale też tych bardziej ekstremalnych, jak na przykład uruchomionej w 2016 roku trasy downhillowej 

Mosorny Groń  

Znajdziemy tam trasy w różnych kolorach, które odpowiadają zróżnicowanemu poziomowi trudności. Ze szlaków zielonych z pewnością mogą skorzystać rodziny z dziećmi – są one łagodne i pozbawione stromych zjazdów. Niebieskie trasy przypadną do gustu osobom nieco bardziej wymagającym, ponieważ znajdują się tu sztuczne muldy, profilowane zakręty, niewielkie „hopki” oraz naturalne przeszkody i nierówności. Ostatnie – czerwone są przeznaczone dla doświadczonych rowerzystów. Polecamy także trasy downhilloweEnduroFreerideDiablak oraz Wilczą Łapę.  

Tuż przy kolei krzesełkowej Mosorny Groń znajdziemy 3 trasy downhillowe  PKL BikeParks Mosorny Groń, natomiast obok kompleks tras Babia Góra Trails, gdzie rowerową przygodę można rozpocząć po wjeździe kolejką. 

Szczegółowe informacje o dostępnych trasach na Mosornym Groniu znajdziecie na: https://www.pkl.pl/masorny-gron/trasy-rowerowe.html oraz na https://www.pkl.pl/post/masorny-gron/atrakcje/trasy-downhillowe-mosorny-gron.html 

Harenda pokochana przez turystów 

Dla tych, którzy nie posiadają własnego sprzętu, przygotowano rozwiązanie – wypożyczalnie, znajdujące  się zarówno przy dolnej jak i górnej stacji kolei Harenda. Tutaj można zdecydować się na jedną z pięciu poniżej zaproponowanych tras:  

  1. Trasa z górnej stacji kolei Harenda przez Furmanową, Ząb, Suche, Poronin, aż do dolnej stacji Harenda. Przejazd tym 13-kilometrowym szlakiem zajmie Wam około 2-3 godziny.  
  1. Kolejna trasa licząca 15 km, prowadzi z górnej stacji kolei Harenda i wiedzie przez leśne zbocze do Suchego, następnie jedziemy przez Poronin łąkami na Cyrhle. Z Cyrhli przez Bystre, PardałówkęOberconiówkęUstup, aż do dolnej stacji Harenda. Ta trasa należy do tych bardziej wymagających, a na przejazd nią powinniśmy sobie zarezerwować około  3-4 godziny. 
  1. Kolejna trasa jest przewidziana dla nieco bardziej wprawionych rowerzystów o dosyć dobrej kondycji. Jest to 40-kilometrowy szlak, którym przejazd trwa 5-6 godzin. Droga wiedzie z górnej stacji kolei Harenda przez Furmanową, Gubałówkę, Butorowy, Słodyczki  przez polne drogi do przysiółku Mulice i do Miętustwa. Następnie jedziemy przez Czerwienne do Zębu, na Furmanową i wracamy do górnej stacji Harenda. 
  1. Z górnej stacji kolei Harenda ruszamy przez Furmanową, Gubałówkę, Słodyczki, przez Ostrysz i Cyrykicę aż do Chochołowa. Następnie przez Dzianisz na Butorowy i z powrotem na Harende. Bardzo wymagająca trasa, w której przyda się tężyzna fizyczna i umiejętność jazdy w terenie. Z pewnością nie zabraknie mocnych wrażeń! 
  1. Ostatni szlak można nazwać spacerowym. Jest łatwy, przyjemny chociaż do najkrótszych nie należy! 30-kilometrowa asfaltowa droga prowadzi z górnej stacji wyciągu Harenda, przez Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską do Szaflar. Dalej do Białego Dunajca, Poronina, na Ustup i do dolnej stacji na Harendzie. 

Czorsztyn Velo, czyli trasa „Wokół Jeziora Czorsztyńskiego” 

W Czorsztynie znajdziemy uruchomioną w 2019 roku ścieżkę rowerową, która poprowadzona jest wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Pokryta dobrej jakości nawierzchnią trasa Velo Czorsztyn liczy 44 km, ale można ją skrócić i zamiast 6h - jechać 3h, a więc dostosowując do dostępnego czasu czy kondycji.  Przeważnie jedzie się drogą wewnętrzną – zdarzają się publiczne, ale rzadko. Doskonała opcja na długi, spokojniejszy „spacer” z przystankami na kawę, czy obiad. 

 Oficjalny początek trasy rozpoczyna się w Niedzicy i wiedzie kolejno przez: Falsztyn, Dębno, Przełęcz Snozka, Krośnicę, Czorsztyn, zamek w Niedzicy. 

Czorsztyn –  Green line   

Green line  to przyjemna trasa położona w Kluszkowcach – idealna dla tych, którzy są początkującymi w rowerowych, górskich przygodach. Liczy 1400 m, jest jedną z najprostszych propozycji do pokonania i charakteryzuje się łagodnym nachyleniem. Sprawdzi się idealnie dla rodzin z dziećmi lub par, chcących rozkoszować się malowniczymi widokami.  

Długa Polana  

Wartym uwagi jest także sam Turbacz – najwyższy szczyt Gorców, do którego prowadzi kilka tras pieszych i… rowerowych. Na szczyt, na którym znajduje się malowniczo położone schronisko, możecie dojechać m.in. z ośrodka narciarskiego Długa Polana (Nowy Targ). Trasa w jedną stronę liczy 11 km, a jej pokonanie zajmuje ok. 1,5h. Trasa ta w przypadku korzystania z e-bikes możliwa jest do pokonania przez każdego :) Przy ośrodku znajdziecie największą wypożyczalnię tego typu rowerów w Małopolsce. Wypróbować możecie rowery typu premium tj.:  DownhillEnduroAllMntFullMTBHardTail, Kids i inne.  

Ponadto  Ośrodek oferuje takie trasy Brzegiem Dunajca na Słowację, a także wyjątkowy szlak śladami UNESCO. 

***

Szlaki rowerowe na Słowacji (pamiętajcie o obostrzeniach) 

Bike Park Meander Oravice 

Po słowackiej stronie Tatr warto skorzystać m.in. ze Skiparku Meander Oravice, który oferuje cztery trasy. Przeznaczone są one do jazdy na rowerach górskich, hulajnogach, ale i rowerach trójkołowych. Sprzęt wygodnie wwieźć można na górę czteroosobową koleją linowej.  

Bachledova Dolina 

Prowadząca do miejscowości Ždiar ścieżka rowerowa z Kieżmarku będzie doskonałą propozycją dla miłośników wiejskiego, górskiego krajobrazu. Podczas podróży tą trasą można podziwiać m.in. drewniane chaty z kolorowymi malunkami. Dla wytrwalszych możliwa jest kontynuacja przejażdżki niebieskim szlakiem do Magurki, skąd można pojechać do miejscowości Osturňa. 

Do zobaczenia na trasie :)

 

 

 

 

 

 

 

SerceGór,SerceZimy,TatrySuperSki