Jakie gogle będą dla Ciebie odpowiednie?

Odzież zimowa przygotowana? Narty wywoskowane? Karnet Tatry Super Ski wykupiony? Jeśli tak, to można powiedzieć, że jesteś gotowy, aby zdobywać ośnieżone stoki, ale chwila… czy pamiętałeś o równie istotnym elemencie narciarskiego wyposażenia, jakim są gogle? Jeśli na ostatnie pytanie odpowiedziałeś „nie”, to na pewno przyda ci się garść wskazówek, które zebraliśmy w poniższym wpisie. 

Odzież zimowa przygotowana? Narty wywoskowane? Karnet Tatry Super Ski wykupiony? Jeśli tak, to można powiedzieć, że jesteś gotowy, aby zdobywać ośnieżone stoki, ale chwila… czy pamiętałeś o równie istotnym elemencie narciarskiego wyposażenia, jakim są gogle? Jeśli na ostatnie pytanie odpowiedziałeś nie”, to na pewno przyda ci się garść wskazówek, które zebraliśmy w poniższym wpisie. 

Po co gogle?

Nadrzędną funkcją gogoli dla użytkownika stoku jest zapewnienie bezpieczeństwa. Te „zimowe okulary” mają przede wszystkim chronić okolice wokół narządu wzroku podczas upadku. Nosimy je też po to, by nasza widoczność była lepsza – gogle zapobiegają dostawaniu się śniegu i deszczu do oczu, osłaniają przed wiatrem oraz przed słońcem dzięki przyciemnionej szybie. Poprawia się też kontrast patrzenia, co ma szczególne znaczenie w trakcie nocnej jazdy lub w pochmurny, mglisty dzień. 

Asortyment gogli narciarskich jest bardzo bogaty, a firmy prześcigają się w ich reklamowaniu. W jednych będziesz świetnie wyglądał, a w drugich znajdziesz najlepsze technologie na rynku, a trzecie z kolei są tak wygodne, że nie poczujesz ich na twarzy! Jak się nie pogubić w tych wszystkich informacjach i nie żałować swojego zakupu? 

 

Zacznij od rozmiaru

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś poczynić podczas przymierzania się do zakupu gogli to wybór rozmiaru. Rozróżniamy je ze względu na rozmiar głowy i twarzy, a z reguły spotykany podział to te z dużą, średnią i małą ramą. 

Można się spodziewać, że najczęściej na stoku zobaczysz te pierwsze, ponieważ od kilku lat panuje na nie ogólny trend – zarówno wśród płci męskiej, jak i damskiej. Duże gogle charakteryzują się szeroką, wysoką ramą i stanowią idealną opcję dla właścicieli twarzy owalnej oraz osób lubiących się wyróżniać – z takim sprzętem z pewnością nie pozostaniesz niezauważony na stoku! To też ciekawe wyjście dla sportowców, którzy nie chcą ściągać swoich korekcyjnych okularów podczas jazdy. 

Gogle ze średnią ramą to propozycja dla osób z drobniejszą twarzą, a chętniej od mężczyzn sięgają po nie kobiety. Te gogle nie przysłonią większości twarzy i będą mniej rzucały się w oczy. Ostatnia grupa to te z małą ramą, które sprawdzą się w przypadku narciarzy z mniejszym rozmiarem twarzy – są najwęższe i najpłytsze. 

Na znalezienie swojego rozmiaru nie ma lepszego sposobu niż wybranie się do sklepu ze sprzętem narciarskim i przymierzanie! Dobór rozmiaru jest bardzo indywidualny i nie ma tutaj złotego środka, bowiem zarówno każda głowa, jak i preferencje są inne. 

 

Pomyśl nad rodzajem soczewki

Rodzaj soczewki to również ważny element, na który powinieneś poświęcić chwilę. Obecne na rynku gogle mogą mieć: 

  1. soczewkę polaryzującą – jej zalety to zwiększenie ostrości widzenia oraz wyższy kontrast obrazu; dzięki tej soczewce twoje oczy nie będą tak zmęczone, a więc polecana jest ona osobom planującym spędzanie długich godzin na stoku;
  2. warstwę lustrzaną – ta soczewka z kolei minimalizuje odbijanie promieni  słonecznych oraz odblasków; już większość gogli będących w sprzedaży posiada tę powłokę; 
  3. filtr UV – coraz więcej mówi się o zbawiennym wpływie na naszą skórę i wzrok filtrze UV; uwzględniono go również w goglach, które nierzadko nosi się podczas mocnej ekspozycji na słońce, będąc obecnym od rana do zmroku na stoku narciarskim
  4. powłokę Anti-Fug – ta wnosząca dużo wygody dla użytkownika powłoka sprawia, że nie musimy martwić się parującymi goglami; ją również coraz więcej producentów stosuje jako standard;
  5. powłokę REVO – ta z kolei, jako dodatkowa warstwa ochronna, skutecznie odbija promienie słoneczne. 

 

Do wyboru do koloru!

Ostatnim etapem kupna gogli narciarskich jest podjęcie decyzji odnośnie koloru soczewki. Dzielimy je na: 

  • S0  - soczewka biała – szczególnie polecane do jazdy nocnej, bo przepuszczają nawet do 100% światła;
  • S1 - soczewka złota, bursztynowa – sprawdzą się podczas jazdy w pochmurny, mglisty dzień, ponieważ mogą przepuszczać światło pomiędzy 43 a 80%; 
  • S2 - soczewka żółta, pomarańczowa – soczewki często wybierane na polskie stoki – przepuszczają od 18 do 43% światła;
  • S3 - soczewka brązowa, szara, niebieska, czerwona oraz S4 - soczewka czarna – nadają się do jazdy w słoneczny dzień. 

Co dla okularników? 

Jazda dla osób noszących okulary korekcyjne wcale nie musi być naznaczona rezygnacją z oprawek. Narciarzom i snowboardzistom należącym do tej grupy proponuje się dwa rozwiązania, pozwalające na bezpieczną i komfortową aktywność. Oczywiście pomijamy tu grupę szczęśliwców, którzy mogą pozwolić sobie na założenie soczewek. 

Pierwsze z nich to dobranie gogli, które umożliwią założenie okularów pod spód. Taki pakiet wymaga dopasowania odpowiedniego rozmiaru w ten sposób, aby gogle nie uciskały i nie dotykały oprawek. Nie trzeba jednak martwić się na zapas, ponieważ najczęściej takie modele są oznaczone przez producentów specjalnym symbolem – OTG. 

Drugim, niestety droższym, rozwiązaniem jest zakup gogli z szybą korekcyjną. To specjalna, dodatkowa wkładka, która, dzięki wykonaniu z elastycznego materiału dopasowuje się do kształtu szyby. Można ją zamówić nawet oddzielnie – wystarczy wówczas podać dane z recepty od okulisty, a producent dostosuje wszelkie parametry. 

 

Sklep czy wypożyczalnia? 

Odwieczne pytanie dotyczące sprzętu narciarskiego – kupować czy wypożyczać? Gogle powinny być dobrze dobrane do kształtu, rozmiaru twarzy oraz kasku, ale jak już wspomnieliśmy – to bardzo indywidualna sprawa. Zalecamy więc kupno własnych gogli, szczególnie jeśli złapałeś już bakcyla i wiesz, że nie jest to chwilowe zauroczenie, a coś na dłużej. 

Jeżeli natomiast wybierasz się pierwszy raz na stok i nie uśmiecha ci się wydawanie pieniędzy na sport, który może nie okazać się miłością od pierwszego wejrzenia, proponujemy wypożyczenie takich gogli. Przy stokach można spotkać wypożyczalnie sprzętu, które często dysponują właśnie goglami. Taki asortyment posiadają także obiekty działające przy 18 ośrodkach narciarskich należących do Tatry Super Ski.