© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski
Przede wszystkim węgle!
Na sam początek powiedzmy sobie o wartości węglowodanów. Służą nam one, jako podstawowe źródło energii podczas wysiłku fizycznego o każdej intensywności. Dzielą się na węglowodany proste (ulegają szybkiemu rozkładowi, dostarczając sporej dawki energii) i złożone (trawią się o wiele wolniej, dzięki czemu można z nich dłużej czerpać siłę). Podczas ustalania dziennego jadłospisu na stoku bardzo ważne jest uwzględnienie kiedy i jaki rodzaj potocznych „węgli” będziemy spożywać.
Źródło energii i ciepła
Należy także pamiętać, że spożywane przez narciarzy i snowboardzistów posiłki mają dwie funkcje. Ich podstawowym zadaniem jest dostarczenie niezbędnej energii, a ponadto mają one zapewnić odpowiednią temperaturę ciała. Pokarm, który pomoże w utrzymaniu ciepła to ten, który trawi się dłużej – miłośnikom sportów zimowych polecane są zatem posiłki przede wszystkim składające się z węglowodanów złożonych.
Śniadanie to podstawa
Dzień na stoku koniecznie rozpocznij pożywnym, lekkostrawnym śniadaniem. To moment, w którym główną rolę posiłku powinny odegrać białko oraz węglowodany złożone – najlepiej podane na ciepło. Proponujemy jajecznicę z pełnoziarnistą kromką chleba z masłem i plastrami ogórka lub pomidora. To szybkie danie pozwoli zapewnić uczucie sytości przez kilka najbliższych godzin. Przed wyjściem na narty warto też wypić filiżankę kawy z dodatkiem rozgrzewających przypraw – np. kardamonu lub cynamonu.
Nie zapomnij o prowiancie!
W trakcie dłuższego wysiłku fizycznego warto zadbać o dostarczanie węglowodanów prostych, które stanowią szybki zastrzyk energii, zwiększając tym samym wydolność organizmu. Znajdziemy je np. w suszonych owocach, bananach, batonach musli lub gorzkiej czekoladzie. Taka przekąska z pewnością sprawdzi się na stoku – nie zajmie dużo miejsca w kieszeni kurtki, zaspokoi mały głód i pozwoli przez kolejne 2-3 godziny cieszyć się urokami zimy.
Po treningu porządna dawka białka
Pobyt na stoku warto zakończyć solidną porcją białka, które pomoże w odbudowie włókien mięśniowych, uległych uszkodzeniu podczas wysiłku fizycznego. Dobrze jest również wybrać łatwo przyswajalne węglowodany proste w postaci np. ryżu, makaronu, pieczywa. Takie dodatki w połączeniu np. z grillowaną piersią kurczaka, tofu lub tuńczykiem stworzą wartościowy, odżywczy, potreningowy posiłek.
Nawodnienie zawsze w cenie
O nawodnienie organizmu trzeba dbać codziennie, a tym bardziej wtedy, gdy wykonujemy intensywny trening – jest to np. jazda na desce. Należy pamiętać o minimalnej dawce płynów (2 litry dziennie), a do nich zalicza się m.in. woda, soki i napoje izotoniczne.
Rozgrzewanie od żołądka
Jeśli należysz do grona zmarzluchów, to z pewnością przyda Ci się ta rada – w trakcie pobytu na stoku jedz ciepłe posiłki! Takie dania są bardziej sycące, a przy tym organizm nie musi ich ogrzewać, przez co nie traci cennej energii. Dodatkowo taki „zastrzyk” ciepła może wspierać pracę układu odpornościowego i chronić przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Przykładowym ciepłym i pożywnym daniem jest kwaśnica – a jak wiemy,jedną z najciekawszych atrakcji podczas podróży jest... próbowanie regionalnych przysmaków! Dlaczego nie wykorzystać tego czasu właśnie na to? Południe Polski słynie z niepowtarzalnej kuchni, a prawdziwym królestwem jest m.in. Podhale, gdzie zjecie m.in. proziaki, zupę oscypkową, gałuski czy – obecne na zdjęciu poniżej – moskole.
Te i inne góralskie dania znajdziecie w restauracjach, karczmach i bufetach przy ośrodkach należących do Tatry Super Ski – Bachledka Ski & Sun, Bania Ski & Fun, Czorsztyn Ski, Długa Polana, GrapaSki, Harenda Zakopane, Horników Wierch, Jurgów Ski, Kaniówka, Kotelnica Białczańska, Koziniec, Meander Thermal & Ski Resort, PKL Palenica, Polana Szymoszkowa, Rusiń-Ski, SKI Suche, Witów Ski.
© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski