© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski
Sport nie ma granic! Również tych związanych z wiekiem. Myślisz, że jazda na nartach to sport tylko dla osób młodych i masz przed sobą co najwyżej kilka lat szaleństw na stokach? Uwierz nam – jesteś w błędzie. I co najważniejsze, nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. Przygotowaliśmy dla Ciebie wpis, w którym obalamy mity i udowadniamy, że sport to zdrowie. Naprawdę w każdym wieku.
Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że ruch (w jakiejkolwiek formie) jest naprawdę ważny. Również u starszych osób, a może właśnie zwłaszcza wtedy. Poza znaczną poprawą samopoczucia, wysiłek fizyczny wzmacnia układ odpornościowy, poprawia pracę układu oddechowego oraz układu krążenia. Aktywnym seniorom znacznie łatwiej jest kontrolować ich masę ciała, a także zapanować nad osteoporozą, nadciśnieniem tętniczym, a nawet nad cukrzycą.
Nie inaczej jest w przypadku jazdy na nartach. Poza wspomnianymi wcześniej zaletami uprawiania sportu dużą przewagą szusowania na stokach jest przebywanie na świeżym powietrzu, a także znaczna poprawa i trening koordynacji ruchowej. Ponadto, jazda na nartach angażuje do pracy duże partie mięśniowe, co znacząco je wzmacnia, minimalizując ryzyko innych urazów. Wiek w przypadku tego sportu nie ma żadnego znaczenia, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Nie można nie wspomnieć o aspekcie społecznym. Wizyta na stoku może być dobrym sposób sposobem na spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi, rodziną lub międzypokoleniowo – z wnukami.
Mimo że szusowanie na stokach ma niewątpliwie wiele zalet, do jazdy należy się odpowiednio przygotować. Bez tego ryzyko (trudniejszej do wyleczenia w tym wieku kontuzji) może być naprawdę duże. Priorytetem powinno być odpowiednie przygotowanie stawów. Co można zrobić? Podstawą powinna być dieta bogata w witaminę D, C, kolagen oraz białko. Warto pamiętać, że wyjście na stok bez regularnych ćwiczeń może skończyć się wizytą u lekarza. Dlatego prosta gimnastyka, taka jak chociażby nordic walking to podstawa. Niemniej jednak przygotowanie fizyczne to nie jedyna rzecz, o której powinien pamiętać Senior przed wyjściem na stok.
Nie można także zapominać o odpowiednim ubraniu. Podstawą powinien być dobrze dobrany kask. Ryzyko upadku i urazu głowy, nawet przy najlepszych umiejętnościach, jest bardzo duże. Aktualnie kaski są konstruowane tak, aby noszenie czapki pod spodem nie było konieczne. Jednak warto mieć taką ze sobą na zmianę, już po zejściu ze stoku. Dla osób szczególnie źle znoszących niskie temperatury wybawieniem może okazać się kominiarka noszona pod kaskiem. Nie można także zapominać o goglach. O tym, jak powinno się je dobierać,pisaliśmy już na naszym blogu. A co z odzieżą? Polecamy ubieranie się warstwowo. Idealnym rozwiązaniem będzie założenie trzech warstw. Zaczynając od tych położonych najbliżej ciała powinna to być bielizna termoaktywna odprowadzająca wilgoć z ciała, następnie bluza typu softshell, której głównym zadaniem jest utrzymanie ciepła, a na samym końcu kurtka chroniąca organizm przed wiatrem, deszczem lub śniegiem. Podobnie jest ze spodniami – te również powinny mieć cechy termoaktywne. Warto zadbać również o to, aby szczególnie kurtka miała dodatkową kieszeń przy rękawie – to dobre miejsce, aby bezpiecznie schować skipass.
Wiemy już, jak Seniorzy (i każda osoba, która się wybiera na stok) powinni zadbać o swoje zdrowie i odpowiednie ubranie. A przede wszystkim wiedzą, że jazda na nartach, nawet w podeszłym wieku, to dobra decyzja, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Przed wyjściem na stok należy także zapoznać się z zasadami poruszania się na trasach, czyli z tzw. katalogiem narciarza. Należy do nich przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale przede wszystkim innych użytkowników stoków, umiejętne włączanie się do ruchu i poruszanie się po trasie, zgodnie z obowiązującymi znakami. Pamiętajmy także o dostosowywaniu prędkości do warunków panujących na trasie i swoich umiejętności. Nie warto szarżować, mimo najlepszego ubezpieczenia.
Jazda na nartach powinna być przede wszystkim przyjemnością, a nie niezdrową rywalizacją. Szczególnie z samym sobą. Warto zatrzymać się na moment (oczywiście w dozwolonym miejscu) i nacieszyć oczy górskim krajobrazem. Idealne zakończenie tego intensywnego dnia? Relaksująca, ciepła kąpiel lub rozluźniający masaż. Dzięki temu powrót na stok następnego dnia będzie prawdziwą przyjemnością.
W ośrodkach narciarskich Tatry Super Ski przygotowaliśmy dwa rodzaje ulg dla Seniorów:
Uwaga: w obu wypadkach trzeba przedstawić dokument przedstawiający wiek.
© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski