© 2018 - 2025 Karnet Narciarski Tatry Super Ski
Na pewno spotkaliście się z tym, że poszczególne trasy na stokach są oznaczone różnymi kolorami. Nie są to przypadkowe barwy, ponieważ każda z nich określa poziom trudności. W Polsce możemy spotkać się z trasą niebieską, czerwoną i czarną. Co oznaczają poszczególne oznaczenia i jak wybrać trasę odpowiednią do Twoich umiejętności?
Oznaczenia tras na stokach narciarskich
System oznaczania tras w ten sposób został ustanowiony Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 grudnia 2011 roku w sprawie stopni trudności narciarskich tras zjazdowych, biegowych i nartostrad oraz sposobu ich oznaczania i obowiązuje od 31 grudnia 2011 roku. Zgodnie z tym Rozporządzeniem wyróżniamy 3 stopnie trudności tras zjazdowych i nartostrad:
A – łatwe – oznaczone kolorem niebieskim,
B – trudne – oznaczone kolorem czerwonym,
C – bardzo trudne – oznaczone kolorem czarnym.
Trasy niebieskie
Charakteryzują się średnim nachyleniem do 21% i maksymalnym nachyleniem nieprzekraczającym 30%. To oznaczenie powinno zainteresować tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. Nie bez powodu są to najczęściej wybierane trasy przez narciarzy i snowboardzistów – są odpowiednie dla średniozaawansowanych jeżdżących oraz średniozaawansowanych, przygotowujących się do nieco bardziej wymagających zjazdów.
Trasy czerwone
Trasy czerwone na pewno będą dużym wyzwaniem dla początkujących, bo ich średnie nachylenie waha się od 21% do 29%, a nachylenie maksymalne nie może przekraczać 40%. Wymagają one od ich użytkowników doświadczenia i odpowiednich umiejętności. Tutaj poszusujemy szybciej, ale wciąż będą to bezpieczne prędkości. Taka trasa powinna być wybierana przez tych, którzy opanowali już technikę jazdy i nie boją się rozpędzić na stoku.
Trasy czarne
Czarny kolor oznacza najtrudniejsze trasy na polskich stokach narciarskich. Tutaj nie można liczyć na spokojną jazdę, a brak wyćwiczonej techniki może wiązać się z poważnymi skutkami. Średnie nachylenie wynosi powyżej 29%, a nachylenie maksymalne przekracza 40%. Trasy, które najczęściej posiadają w Polsce homologację FIS i PZN, to właśnie czarne, ale także te trudniejsze czerwone, których średnie nachylenie zaczyna się od 25%.
Trasy dla najmłodszych
Oznaczenie tras narciarskich dla najmłodszych nie jest sprecyzowane w przepisach. Wśród właścicieli stoków pozostaje pełna dowolność, ale zazwyczaj, aby wyróżnić takie miejsce stosuje się:
Branża sportów zimowych coraz częściej proponuje rozwiązania dla rodzin, tworząc specjalne strefy nauki na stoku, które są wyposażane w atrakcje, m.in. karuzele pontonowe, tory snow-tubingowe, saneczkowe, trasy z wirażami i małymi bezpiecznymi hopkami. Nie brakuje tam oczywiście pozwalających na bezpieczną naukę wyciągów taśmowych o niewielkim nachyleniu.
Wszystkie z powyższych tras są do dyspozycji użytkowników karnetu Tatry Super Ski. Listę 18 ośrodków narciarskich, które należą do projektu znajdziecie tutaj: https://tatrysuperski.pl/stacje-narciarskie/.