Jak ubrać się latem na wyprawę w góry?

Uwielbiane przez turystów górskie wędrówki wymagają odpowiedniego przygotowania. Oprócz zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt, prowiant, czy różnego typu gadżety, niezwykle ważną kwestią jest ubiór. Co założyć przed wyjściem na szlak, aby się nie przegrzać, ale też nie zmarznąć? Podpowiadamy! 

Uwielbiane przez turystów górskie wędrówki wymagają odpowiedniego przygotowania. Oprócz zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt, prowiant, czy różnego typu gadżety, niezwykle ważną kwestią jest ubiór. Co założyć przed wyjściem na szlak, aby się nie przegrzać, ale też nie zmarznąć? Podpowiadamy! 

 

Sprawdzaj i analizuj! 

Niezależnie od tego, czy wyjście w góry zajmie 3 godziny spokojnego spaceru, czy zamierzasz wędrować od świtu do zmierzchu, warto przeanalizować czynniki, które będą oddziaływały na Twoje samopoczucie. Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, więc przed wyruszeniem na szlak należy sprawdzić:  

 

  1. temperaturę powietrza w miejscu, w którym się znajdujesz, ale też w tym, do którego zmierzasz, 
  2. poziom nasłonecznienia, 
  3. wiatr,  
  4. wilgotność powietrza,  
  5. wysokość na której obecnie się znajdujesz.  

Koniecznie pamiętaj o tym, że temperatura spada o 1 stopień co każde 100 m w górę. To oznacza, że pogodny i ciepły poranek w Zakopanem może zamienić się w chłodniejsze popołudnie np. na Gubałówce. 

 

Bielizna termoaktywna podstawą ubioru każdego turysty 

Bielizna termoaktywna zazwyczaj kojarzy się z zimowym ekwipunkiem, pozwalając turystom na zachowanie ciepła. Jest ona równie ważna w lecie – podczas gdy jesteśmy narażeni na pocenie się, to lekka, przewiewna odzież pozwoli skórze oddychać i cieszyć się komfortem. Ponadto chroni ona na szlaku przed podmuchami wiatru, a także schnie szybciej, niż zwykła bawełniana koszulka. 

 

Przezorny zawsze ubezpieczony 

Każdy rozsądny wędrowiec powinien mieć w swoim plecaku coś ciepłego do ubrania. Nawet jeśli pogoda wskazuje na upały na każdym etapie drogi, warto zabrać ze sobą lekki polar, czy kurtkę softshellową. O załamanie pogody nie trudno, a pojawienie się wiatru czy opadów deszczu może na długo zniechęcić turystę w krótkim rękawie do zdobywania górskich szczytów. 

 

Nie bagatelizuj skarpet! 

Nie dla wszystkich może to wydawać się oczywiste, ale porządne skarpety zapewniają zdecydowanie bardziej komfortową wycieczkę niż pierwsze lepsze zabrane z szuflady. Dlatego też nie powinieneś bagatelizować tej części ubioru i zadbać o to, aby były one oddychające, odprowadzające wilgoć i dobrze dopasowane. Chcesz czuć się jeszcze pewniej? Wrzuć do plecaka jeszcze jedną, zapasową parę.  

 

Dobry but to podstawa 

Podobnie jest z butami, które – źle dobrane – mogą zepsuć ci cały wypad. Koniecznie niech będą one przewiewne, lekkie i dostosowane do warunków panujących na szlaku. Jeśli masz w planie kamieniste podłoże, pomyśl o obuwiu z twardą podeszwą. Jeśli czeka cię bardziej piaszczysta czy szutrowa trasa, to sprawdzą się te z miękką podeszwą. 

 

Chroń się przed słońcem  

Ostatnim, równie ważnym elementem jest ochrona przed słońcem. I tak, o ile oczywistym jest zabranie filtra do ciała, czy okularów przeciwsłonecznych, tak nie wszyscy pamiętają o czymś na głowę. Chusta, kapelusz, czapka – sprawdzi się wszystko, co zatrzyma promienie i ocali cię przed udarem. Z tego też powodu nie zapomnij o dobrze wyposażonej apteczce.