© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski
Opisaliśmy już zamki w Niedzicy i Czorsztynie, słynny cmentarz na Pęksowym Brzysku i Chatę Sabały (jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać artykułu, to zapraszamy na stronę: tutaj). Teraz przyszedł czas na kolejne zabytki Podhala, a mianowicie Kościół św. Elżbiety w Trybszu, Skansen w Lubowli, Zamek Lubowelski oraz muzeum „Orkanówka”. Zapraszamy do lektury!
Kościół św. Elżbiety w Trybszu
Znajduje się pomiędzy Pieninami Spiskimi a Pogórzem Spiskim i uznawany jest za jedną z najcenniejszych drewnianych budowli w południowej części Małopolski. Świątynia zachwyca swoją XVI-wieczną konstrukcją. Wewnątrz pokryta jest malowidłami z XVII w., które przedstawiają sceny z życia świętych. Najcenniejszy jest tutaj jednak obraz Sądu Ostatecznego na tle Tatr, stanowiący najstarsze przedstawienie tego pasma w polskiej sztuce. Jeśli zdecydujecie się na wejście do środka, to udajcie się na plebanię po klucz, ponieważ kościół na co dzień zostaje zamknięty.
Skansen w Lubowli na Słowacji
Na zwiedzanie skansenu powinno się przeznaczyć od jednej do dwóch godzin. Kompleks starych budowli w słowackiej Lubowli to świetne miejsce dla osób, które chcą poczuć się, jak za dawnych lat. Znajdziecie tu m.in. cerkiew grekokatolicką, dom mieszkalny z 1922 r., dom wójta gminy, chałupę pasterza, stary młyn, czy stolarnię. To, co szczególnie odwzorowuje klimat i nadaje autentyczności temu miejscu to żywe zwierzęta, które możecie tu spotkać – kaczki, gęsi, czy prosięta.
Zamek Lubowelski
Ze skansenu w słowackiej Lubowli można podziwiać górujący nad nią renesansowo-barokowy zamek powstały w XIV w. Niegdyś był siedzibą polskich i węgierskich królów, pełniąc także rolę a przechowalni klejnotów koronnych. Najwyższym punktem budowli jest wieża, z której rozpościera się przepiękna panorama Tatr i Trzech Koron w Pieninach. W XVI w. na zamku wybuchł pożar, co dało początek gruntownemu remontowi w 1553 r. Na odwiedzających czeka ekspozycja rzemiosła oraz wystawa poświęcona rodzinie Zamoyskich.
Muzeum „Orkanówka”
Muzeum „Orkanówka” w Porębie Wielkiej poświęcone jest pamięci Władysława Orkana – pisarza i poety pochodzącego z Gorców. Znany Polak zamieszkiwał tą zakopiańską willę od 1905 r., a jej budowa rozpoczęła się 2 lata wcześniej za honorarium otrzymane za powieść „W Roztokach”. Co ciekawe, często opisywany w dziełach artysty szczyt Pustki, znajduje się tuż za domem. Muzeum utworzono w 1973 r. – 43 lata po śmierci Orkana. Wewnątrz zachowane zostało oryginalne wyposażenie, które świetnie oddaje klimat panujący w ówczesnym czasie. Miejsce to można odwiedzać codziennie, z wyjątkiem niedziel i poniedziałków.
Dom „Pod trzema Madonnami"
Niedaleko, bo zaledwie 30 minut od Poręby Wielkiej, znajduje się Rabka-Zdrój z równie ciekawymi punktami. Jednym z nich jest wpisana do rejestru zabytków chałupa z 1884 r., będąca przykładem góralskiego budownictwa. Obiekt w 2014 r. przeszedł gruntowny remont, a prowadzony był przez słynnego artystę – Jaśka z Gorców. Po kilku latach utworzono tam Muzeum Gorczańskie i Galerię Twórczości regionalisty. Obecnie jest to najnowocześniejsza multimedialna ekspozycja na Podhalu – a wszystko to mieści się w drewnianych balach.
© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski