© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski
Sezon narciarski w pełni. Jeśli właśnie zdecydowałeś się rozpocząć swoją pierwszą przygodę na stoku, ale boisz się, że popełnisz błędy, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dobre przygotowanie i uważna technika jazdy zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale i przyjemność.
Wiele osób decyduje się na samodzielną naukę jazdy na nartach, przez co utrwala złe nawyki, które później trudno wyeliminować. Nie zapominajmy również, że słaba technika jest częstą przyczyną kontuzji, których z całą pewnością chcemy uniknąć. Warto zapisać się chociażby na kilka lekcji z instruktorem, który pomoże dobrać odpowiedni sprzęt, pokaże jak przyjąć prawidłową postawę, wytłumaczy podstawy i „zaopatrzy” w zestaw ćwiczeń do dalszego, samodzielnego doskonalenia. Szkółki narciarskie znaleźć można na każdej stacji Tatry Super Ski. Decyzję o zapisie na lekcje z instruktorem warto podjąć jeszcze przed przyjazdem na stok – pozwoli to uniknąć problemów z ewentualnym brakiem terminów. Wyrobienie prawidłowych nawyków już na początku przygody z narciarstwem będzie owocowało w przyszłości.
Jazda na nartach jest wymagająca – w szczególności dla początkujących. Pamiętaj, aby w ramach rozgrzewki zastosować ćwiczenia rozciągające – zarówno bez nart czy deski, jak i z założonym już sprzętem. Pomoże to złagodzić zakwasy, pozwoli zapobiec kontuzjom i przygotować zarówno fizycznie, jak i psychicznie na całodzienne szusowanie po białym puchu.
Mistrz Polski Instruktorów Marek Rogalski poleca wykonać proste ćwiczenia:
Zasady i instrukcje na stokach (kodeks narciarski) mają na celu zapewnić dobre samopoczucie i bezpieczeństwo – zarówno twoje, jak i innych użytkowników stoków. Każdy narciarz lub snowboardzista musi przestrzegać znaków, które znajdują się na trasie. Twoja technika jest ważniejsza niż prędkość, każdy może zjechać na tzw. krechę. Jednak to, co wygląda najlepiej i decyduje, czy jesteś dobrym narciarzem, to wolniejsza, ale czysta technicznie jazda. To sprawia, że każdy skręt jest przyjemny, płynny – nie zaskoczą cię żadne warunki na stoku ani trudne trasy. Pamiętajmy, że osoba jadąca przed nami może wykonać nagły skręt i w razie kolizji winna jest osoba jadąca z tyłu.
Brak elastyczności i ruchu góra-dół to jeden z najczęstszych błędów na stoku.. Wielu samouków wymachuje nartami z boku na bok, aby uzyskać poślizg, kontrolować prędkość czy skręcać. Nie dość, że w czynność tę muszą włożyć dużo więcej wysiłku, to obciążają tym samym stawy i kolana. Elastyczny ruch góra-dół jest niezbędny do rozwijania techniki. Przy tej okazji warto wspomnieć o nieprawidłowej postawie, w której dolna część ciała znajduje się w tej samej linii co górna. Niejednokrotnie początkujący narciarze, wykonując skręty na nartach równoległych, obracają całym ciałem, aby móc skręcać narty. Naucz się poruszać górną częścią tułowia niezależnie od dolnej. Dobry narciarz, kiedy wykonuje krótkie skręty, niemal nie rusza górną częścią ciała. Jedynie jego nogi obracają się z boku na bok.
Mistrz Polski Instruktorów Marek Rogalski poleca wykonać proste ćwiczenia:
Jadąc po niezbyt stromym stoku, ustawiamy górną część ciała w stronę dołu stoku i wykonujemy skręty tylko poprzez zmianę nacisku na nartę. Górną część ciała staramy się utrzymywać nieruchomo. W lewym skręcie naciskamy na krawędź prawej narty, a w skręcie prawym na krawędź lewej narty. Staramy się, aby pracowały tylko nogi od bioder w dół i mocno wkładamy biodro do wewnątrz skrętu.
Ten błąd jest charakterystyczny, gdy zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem i czujesz się niepewnie na stoku. Trzeba uważać, bo odchylanie ciała do tyłu może stać się nawykiem, który jest dostrzegalny nawet u doświadczonych narciarzy. Jak tego uniknąć? Zacznij od sprawdzenia, czy twoje buty są odpowiednio dopasowane. Powinieneś/aś czuć stały kontakt między kością piszczelową a językiem buta. Pamiętaj też, aby trzymać ręce lekko przed sobą, pomaga to znaleźć dobrą pozycję.
Mistrz Polski Instruktorów Marek Rogalski poleca wykonać proste ćwiczenia:
Jeżdżenie na tyłach to najczęstszy błąd u początkujących. Jadąc w odchyleniu, bardzo łatwo możemy stracić kontrolę nad nartami, co może spowodować upadek lub inną niebezpieczną sytuację na stoku. W celu poprawy pozycji chwytamy kijki jedną ręką za groty, drugą za rączki i trzymając je przed sobą, równolegle do stoku, pochylamy się do przodu, opieramy się goleniami na językach butów, nabieramy prędkości, jadąc w skos stoku i wykonujemy długie skręty.
Powodzenia i dobrej, bezpiecznej zabawy na stoku!
Marek Rogalski
© 2024 Karnet Narciarski Tatry Super Ski